TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV

Nyhed

Sigberg Audio Saranna

Norske Sigberg Audio sparer ikke på noget, når de lancerer deres første gulvhøjttaler, Saranna.

Af / 10/03/2025 - 08:03
Sigberg Audio Saranna

Der er noget særligt ved den store, slagkraftige lyd, man kan opnå med et par gulvhøjttalere i fuld størrelse. Vi ved, at kompakthøjttalere kan lyde fantastisk, især når de kombineres med en subwoofer eller to, men der er noget helt særligt ved gulvhøjttalere, hvor alle elementer arbejder i harmoni, og bassen går helt ned i kælderen uden at få hjælp. Det er præcis, hvad Sigberg Audios har sat sig for at opnå med deres allerførste gulvhøjttalere, Saranna!

Ifølge producenten vil størrelsen på lydbilledet og lydkvaliteten true med at udfordre selv MANTA, Sigberg Audios’ flagskibshøjttalersystem – og det siger ikke så lidt.

Saranna er et paradoks,” siger Thorbjørn Sigberg fra Sigberg Audio. “Hun leverer brutalt punch og dynamik til rock og metal ved enhver lydstyrke, og i næste øjeblik vender hun sig om og bevæger dig med sin nuancerede vokal og akustiske instrumenter.”

Man kan spørge sig selv, om højttalerdesigneren fra norske Ås, syd for Oslo, er blevet inspireret af amerikanske Wilson Audio i den måde, han beskriver sine kreationer som “hun”. Uanset hvad er der grund til at have høje forventninger!

Læs også Nyhed: Specielle norske højttalere High-end-højttaleren Manta fra Sigberg giver mere direkte lyd og mindre rumklang.

Sigberg Audio Saranna: Trevejs gulvhøjttaler med bas ned til 20 Hz

black coax scaled

Annonce

Saranna er en trevejs gulvhøjttaler, der er baseret på en skræddersyet koaksial driver fra Sica. Den bruger en 8-tommer membran kombineret med en hornladet kompressionsdriver, som skal give både en kraftig, dynamisk mellemtone og en jævn, raffineret diskant. Kabinettet har også et såkaldt “kardioid”-design som også benyttes på den mindre Manta-model med særlige riller, der hjælper med at reducere lydenergien mod side- og bagvæggene.

Driveren er den eneste enhed, der er synligt forfra, men bagpå gemmer der sig to kraftige 8-tommer basenheder! Denne placering er lidt usædvanlig, men siges at være valgt for at reducere ruminteraktion.

black-frontside-scaled black-rear-scaled black-rearside-scaled
<
>
Sigberg Audio Saranna. (Foto: Sigberg Audio)

Bashøjttalerne tager over fra omkring 100-200 Hz og nedefter, hvilket sikrer, at basgengivelsen strækker sig helt ned til 20 Hz. Sigberg Audio hævder at have arbejdet omhyggeligt med basgengivelsen for at integrere den perfekt med den frontmonterede koaksialdriver.

Saranna er naturligvis en fuldt aktiv højttaler, hvilket betyder, at diskanten, mellemtonen og de to basenheder har en dedikeret forstærker og DSP-kontrol. Det giver præcis filtrering, optimal timing og maksimal effektivitet – noget, som producenten har masser af erfaring med fra tidligere designs.

Norske højttalere med international succes

Sigberg Audio har etableret et godt ry på kort tid: Det hele startede i 2020 med lanceringen af den diskrete og stuevenlige, men alligevel kraftfulde subwoofer Inkognito 12, som vi testede med gode resultater.

Siden da er sortimentet blevet udvidet med flere subwoofere, aktive kompakthøjttalere og innovative studiemonitorer som MANTA, som er blevet bredt anerkendt af både hi-fi-entusiaster og professionelle brugere over hele verden.

Højttalerne udvikles og samles i Norge med komponenter, forstærkere og kabinetter fra forskellige kvalitetsleverandører. Produkterne ligger i et relativt højt prisleje, men har også en ydeevne, der udfordrer mange af de etablerede mærker.

Læs også TEST: Sigberg Audio Inkognito 12 Endelig en interiørvenlig subwoofer, der giver ordentlig fysisk bas! Ja, den koster, men det betaler sig tilbage i form af fornemme bastoner på musik og heftige effekter på film. I et slankt format, der kan hænges på væggen.

Pris og tilgængelighed

Sigberg Audio Saranna kan forudbestilles fra 18. marts til 1. maj med forventet levering fra august 2025. Højttaleren vil blive solgt direkte fra producenten (www.sigbergaudio.com) og vil have en udsalgspris på 158.848 kroner pr. par, inklusive moms og forsendelse (der tilbydes en introduktionsrabat på 10% i forsalgsperioden).

Vil du høre højttalerne som en af de første, kræver det en tur til Norge. Højttalerne får nemlig verdenspremiere på Oslo HiFi-show den 22.-23. marts!

(f. 1981): Journalist. Audun blev ansat som journalist på Lyd & Billede i 2004 og har spillet en aktiv rolle i udviklingen af Lyd & Billede som magasin og website. Audun er ekstremt kvalitetsbevidst og kendt for sine kræsne ører og sit skarpe blik. Han er ansvarlig for Lyd & Billedes TV-tests.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

Tilbud

TILBUD Tilbud - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt indhold i 1 måned for 49 kr

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

LB+ Total 6 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 6 måneder

49 kr / første mnd
108 kr / mnd
108 kr / mnd
Med et abonnement får du også:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores samarbejdspartnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med seneste nyheder/li>
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Deaktivering af annoncer

Din Samsung-soundbar kan gå i udu: Sådan undgår du fejlen

Samsung sælger flest soundbars i verden

JBL sætter skub i gadefesten

Smart bas fra briterne

Scansonic til budgetvenlige priser

Disse norske højttalere koster som en lille bil

Lover stor bas i et kompakt format

Spendor forfiner bestselleren

Drømmehøjttaleren der koster dig lejligheden

Kan du se Sonos-højttaleren?

Højttalere som alternativ til soundbar?

Rekordlav soundbar fra Philips