Atmos-højttalere med indbygget højde

Amerikanske Triads nye hjemmebiohøjttalere har indbyggede Atmos-højdekanaler.

triad ir bronze lr h top

Stadig flere hjemmebio-entusiaster fatter interesse for det tredimensionale lydformat Dolby Atmos. Flere receivermodeller kommer nu med indbygget Atmos-dekoder og mulighed for at drive to eller fire højdekanaler. Men hvad nu, hvis man ikke har mulighed for at montere højttalerne i loftet, som Dolby anbefaler?

Her kan såkaldte “Atmos enablede” fronthøjttalere være en udvej. De ligner umiddelbart almindelige standerhøjttalere, bare med en indebygget højdesektion. De ekstra højttalerelementer sidder oven på højttaleren, og er vinklet skråt opefter mod loftet, så lyden vil reflekteres ned mod lytteren igen og give indtryk af, at lyden kommer ovenfra. Et princip, som vi endnu har til gode at prøve i praksis, men som angiveligt skal fungere overraskende godt i følge Dolby, hvis man har et glat, fladt loft uden absorberende materiale.

Triad Speakers

Triad Bronze LR-H

Triad Bronze LR-H er en ny Atmos-forberedt fronthøjttaler med dobbelte 5 1/2″ bas/mellemtoneenheder og en domediskant. På toppen sidder det fire 2″ fuldtoneenheder, som skal dirigere de rigtige højdesignaler op mod loftet. Enhederne kommer fra Scanspeak, og er monteret tæt sammen for at give koncentreret spredning og effektivitet. Højttalerne har selvfølgelig dobbelte terminaler, så man kan tilslutte de respektive front- og højdekanalene på forstærkeren.

Elementene sidder nedsænket og afskærmet fra lyttepositionen, så man kun kan høre den reflekterede lyd fra loftet.

LR-H modellen er klangligt matchet med center- og baghøjttalerne i Bronze-serien fra Triad. I et Dolby 5.1.2-setup skal man bruge to LR-H-foran, mens man til 5.1.4 skal bruge LR-H både foran og bagved.

Triad er et mærke, som vi ikke har skrevet så meget om i Lyd & Billede endnu, men hjemme i USA regnes de som en af pionererne inden for indbygningshøjttalere og et af de mest populære mærker til custom installation. Et kig på hjemmesiden triadspeakers.com afslører et bredt udvalg af både fritstående og on-wall/in-wall højttalere samt subwoofere.

Triad Bronze-LR-H skal koste USD 1.000 per styk. Dansk pris  er ikke kendt endnu.

Læs videre
Exit mobile version