TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
NYHED: LB+ TOTAL UGE - Ingen bindingsperiode! KØB NU

NYHED

360 graders lyd fra Bose

Den er bærbar, den kan spille i 12 timer – og du kan snakke til den.

Af / 23/08/2019 - 17:20
360 graders lyd fra Bose

Sommersæsonen går på hæld, men det forhindrer ikke Bose i at lancere en bærbar højttaler, for den kan jo bruges derhjemme.

Med det klingende navn Portable Home Speaker er det mere end tydeligt, hvad Bose har tænkt: Den trådløse højttaler skal tages med ud i haven, på altanen eller i garagen – mulighederne er mange.

b2
(Foto: Bose)

Med 12 timers batterilevetid har man kontinuerlig musik fra forfest til efterfest, og med både Google Assistant og Amazon Alexa om bord kan man også snakke til den.

Praktisk, hvis man står i garagen med hænderne begravet i bilmotoren og har brug for at skifte nummer eller skrue op for lydstyrken.

Læs også: Smarte bærbare højttalere, der fungerer lige så godt på stranden som på picnic-tæppet

Annonce
b3
(Foto: Bose)

Den 1,06 kg tunge højttaler spreder musikken 360 grader og er kompakt nok til at kunne tages med på tur. Den har AirPlay 2 og Spotify Connect integreret og kan kobles sammen med flere højttalere.

Bose Portable Home Speaker kommer i mat sort eller hvid og vil koste ca. 2.900 kroner. Den kan forhåndsbestilles fra den 19. september og vil være i butikkerne den 3. oktober.

b4
(Foto: Bose)
(f. 1965): Chefredaktør. Lasse har arbejdet for Lyd & Billede siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi og om hi-fi for Audio Video, ligesom han har erfaring som biljournalist fra bladet Drive. Det hele startede i 1980 med en Garrard-pladespiller, en Tandberg-receiver og et par Jamo-højttalere. Lasse har desuden stor erfaring fra hi-fi-branchen og skriver i dag mest om foto, hi-fi, computere og lyd, men også om biler.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

Nyhed! LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
49 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!
Annoncørindhold: Samsung 990 PRO SSD

Hvor meget kraft får du egentlig ud af en Samsung 990 PRO SSD?

Læs mere

Nye gaming-computere fra Lenovo og Alienware

Kunstig intelligens kan snart indstille Windows

Nye kompakte Surface-enheder

Et sidste farvel til Skype

Trumps told-krig får konsekvenser: Første tech-producent fjerner produkter fra det amerikanske marked

Chromebooks i stimer

Apple maksimerer Mac Studio

Apple opgraderer Macbook Air igen

Denne laptop har foldbar skærm på 18,1"

Danmarks billigste 5G-router

Velduftende mus fra Asus

Går processorudviklingen baglæns?