Indtil nu har Dolby Atmos i biler været forbeholdt de få, der køber den rigtige bil fra fabrikken. Pioneer ønsker at ændre det. Med den nye Sphera-hovedenhed kan du eftermontere rumlig lyd i de fleste biler, der kører på vejene i dag.
Rumlig lyd kommer til folket
Sphera er en trådløs CarPlay-modtager med indbygget support for Dolby Atmos Spatial Audio. Det betyder, at musik mixet i Atmos-format afspilles, som lydteknikeren havde til hensigt – med instrumenter og stemmer placeret omkring dig i rummet, ikke kun foran dig i stereobilledet.
Tilpasser sig automatisk til din bil
En af de største udfordringer med bilstereoanlæg er, at kabinen er alt andet end et ideelt lytterum. Hårde overflader, asymmetriske højttalerplaceringer og vejstøj gør det svært at opnå god lyd. Pioneer har udviklet sit eget kalibreringssystem kaldet Pure Autotuning for at løse dette problem.
Systemet måler akustikken i bilen og justerer automatisk timing, frekvensrespons og niveauer. Målet er at placere lytteren i den optimale position, uanset om du sidder i en lille sportsvogn eller en rummelig familiebil.
10,1 tommer
Sphera har en 10,1-tommer touchskærm i HD, der erstatter bilens originale hovedenhed. Der medfølger en ekstra lysliste,, der synkroniserer belysningen med den musik, der afspilles. Det er lidt af en gimmick, men det kan tilføje en ekstra dimension til køreoplevelsen for dem, der sætter pris på den slags.
Skærmen håndterer naturligvis navigation, musik, telefonopkald og beskeder. Den trådløse opsætning betyder, at du ikke har brug for kabler mellem din telefon og hovedenheden.
Hvad med lydkvaliteten?
Det er værd at stoppe op et øjeblik her. Dolby Atmos i en bil er ikke det samme som i et dedikeret hjemmebiografrum med højttalere i loftet. Effekten afhænger af, hvor mange højttalere bilen har, hvordan de er placeret og ikke mindst hvordan Atmos-mixet er lavet.
Mange Atmos-mix er designet til at skabe en fornemmelse af at være i et rum med forestillingen foran dig og surround sound omkring dig. I en bil kan det betyde, at passagererne på bagsædet får en anden oplevelse end føreren – lidt som at sidde på bageste række i en koncertsal. Pioneer har ikke sagt noget om, hvordan systemet håndterer flere lyttepositioner, men vi antager, at kalibreringen kan justeres efter behov.
Først i verden
Sphera er det første eftermarkedssystem med fuld Atmos-understøttelse, men hvor længe Pioneer vil bevare denne føring, er endnu uvist. Andre producenter vil sandsynligvis ikke lade denne mulighed gå forbi.
Pioneer Sphera: Pris og tilgængelighed
Sphera lanceres i foråret 2026 med en startpris på 1.300 dollar i USA. Omsat til danske forhold ender den formentlig omkring 12.000–13.500 kroner. Det koster at være mand.
Mere info: https://pioneer-car.eu/
