TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
NYHED: LB+ TOTAL UGE - Ingen bindingsperiode! KØB NU

Apple Music nu også på Sonos

Apples streamingtjeneste bliver integreret i Sonos. I første omgang i form af en offentligt tilgængelig prøveversion.

Apple Music nu også på Sonos

Hvis du er en af de mange, der har meldt sig under fanerne på Apples streamingtjeneste, og samtidig er ejer af et multirumssystem fra Sonos, er der godt nyt i vente. Nu føjes Apple Music nemlig til den lange liste af tilgængelige musktjenester i Sonos.

Fra 15. december er det muligt at deltage i en offentlig betatest af Apple Music-integrationen på Sonos. Den offentlige betaversion giver mulighed for at styre Apple Musics mange funktioner via Sonos-app’en på iPhone, iPad, iPod touch, Mac, PC og Android-telefoner og afspille den i et eller flere rum i hjemmet. Den fulde version bliver offentligt tilgængelig i starten af 2016.

Foto: Apple
Foto: Apple

Introduktionen af Apple Music markerede et vendepunkt for streaming og dens udbredelse. Og vi er beærede over, at kunne levere Apple Music til Sonos-ejere i hele verden,” siger medstifter og administrerende direktør hos Sonos, John MacFarlane.“

Apple Music har siden lanceringen i sommer fået en stor andel af markedet for streamet musik. I udgangen af oktober havde tjenesten 6,5 millioner betalende brugere, og endnu andre 8,5 millioner var i gang med den gratis tre måneders prøveperiode.

Læs mere om Apple Music på Sonos’ blog.

Annonce
Foto: Apple
Foto: Apple

Artikelfoto: Sonos

(f. 1964): Journalist og tester. John har arbejdet for Lyd & Billede siden 2013, hvor han skriver om hi-fi, højttalere, computere, gaming og teknologihistorie. John har beskæftiget sig med tech-journalistik siden 1982 (!) og har arbejdet for talrige magasiner i forskellige roller, bl.a. GEAR, High Fidelity, Komputer for alle, Illustreret Videnskab, Ny Elektronik, PC World og Privat Computer. Han har desuden skrevet en lang række bøger og undervisningsprogrammer om IT.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

Nyhed! LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
49 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Android-musikafspiller med store ambitioner

B&O-pladespiller fra 1985 i luksussystem

Stereoanlæg som alternativ til soundbar?

Ny norsk high-end

Mesterklasse fra NAD med næste generations forstærkere

Ny serie med high-end forstærkere

Lenco i klassisk stil

Ny integreret retro fra Quad

Lyngdorf først i verden med ny tabsfri streaming

Audio-Technica gør det igen

Endelig sker der noget hos Burmester igen

Cayin udvider Jazz-serien