Specialudgaven af PS4 er allerede udsolgt

Hvis du var en af de få, som fik kløerne i en PlayStation 4 20th Anniversary Edition, kan du grine fra øre til øre. Og eventuelt også hele vejen til banken.

PS4 20years anniversary

For at fejre 20-årsjubilæet for PlayStation lancerede Sony i sidste uge en specialudgave af PS4-konsollen i samme farver som den oprindelige PlayStation. Den blev produceret i 12.300 eksemplarer som en markering af den oprindelige lanceringsdato, nemlig 3. december (12.3) 1994.

Undertegnede var selv blandt de, som ønskede at få fat på en, som til 3.700 kroner ikke var alt for dyrt for et samlerobjekt.

Nu er toget kørt uden at have gjort holdt på den danske perron overhovedet. Alle eksemplarer er udsolgt. Så hvis du vil have fat på en, må du på eBay.

Vi håber i den forbindelse, at du har tilstrækkeligt med penge på kontoen. I visse tilfælde er konsollen nemlig gået for over 90.000 kroner!

Hvis du vil nøjes med at kigge, kan du se udpakningen af den lækre konsol på engadget.com.

91.400 kroner! Det var, hvad en anonym samler var villig til at give for en uudpakket jubilæumsudgave af PlayStation 4!
Læs videre
Exit mobile version