TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
NYHED: LB+ TOTAL UGE - Ingen bindingsperiode! KØB NU

Kan filme i komplet mørke

Det nye Sony A7S II får rekordhøj lysfølsomhed på op til 409.600 ISO og 4K-video, som profferne vil elske.

Af / 24/09/2015 - 10:00
Kan filme i komplet mørke

Nu kan man lagre 4K-video direkte på hukommelseskortet. Og det var på tide, må vi tilføje, når det gælder 4K. For forgængeren a7S kunne ikke skyde i 4K uden en ekstern optager. Hvilket naturligvis kostede en bondegård og gjorde det lille fuldformatkamera langt mere klodset.

I det opgraderede a7S har II Sony bevaret den ekstreme lysfølsomhed på op til ISO 409.600, hvilket gør det muligt at optage i fuldstændig mørke – og stadig komme hjem med billeder på hukommelseskortet.

Professionelle vil gnide sig i hænderne over støtte for Picture Styles med Gamut3 Cine, S-Log 2 og 3, og den nye Gamma Assist skærm med en forbedret Zebra-visning. Der er sådan en ting, som at gøre livet lettere for dem, der beskæftiger sig med efterbehandling af video-optagelser.

Foto: Sony.
Foto: Sony.

Kameraet gemmer op til 3.840 × 2.160 pixels/30/25/24p 4K-video i XAVC S 4K-format, og understøtter fuld HD-video op til 120 fps, så man kan opnå virkelig flotte slowmotion-sekvenser med fire til fem ganges slowmotion.

Den automatiske fokus er opgraderet med flere sensorer – 164 – som dækker et større område, og billedsensoren på 12,2 megapixel er udstyret med Sonys nye femaksers-stabilisering.

Annonce
Foto: Sony
Foto: Sony

Sony a7S II er også blevet behørigt opgraderet med bedre ergonomi, som den vi har set på a7 II med større håndgreb, knapper og hjul, og kameraet har større forstørrelse i den elektroniske OLED-søger end sin forgænger.

α7S II er tilgængelig fra November 2015 med en pris i omegnen af €3.400, hvilket gør det betydeligt dyrere end a7S.

(f. 1965): Chefredaktør. Lasse har arbejdet for Lyd & Billede siden 1999. Han har også skrevet om foto for magasinet Fotografi og om hi-fi for Audio Video, ligesom han har erfaring som biljournalist fra bladet Drive. Det hele startede i 1980 med en Garrard-pladespiller, en Tandberg-receiver og et par Jamo-højttalere. Lasse har desuden stor erfaring fra hi-fi-branchen og skriver i dag mest om foto, hi-fi, computere og lyd, men også om biler.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

stopper automatisk

Nyhed! LB+ Total UGE

Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

TILBUD - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt LB+ indhold

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

59 kr
49 kr / første mnd
108 kr / mnd
Med LB+ får du:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores partnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med de seneste nyheder
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Magsinet digitalt – ny udgave hver måned
  • Deaktivering af annoncer
  • L&B+ Video – kom med L&B-redaktionen bag kulisserne, på de store tech-messer og meget mere!

Strømlinet professionel video

Måske den sjoveste fotonyhed i lang tid

Luftfoto med 100 megapixel

To nye fuldformatkameraer og en lysstærk zoom

Lysstærk telezoom til Sony fuldformat

Nyt design og bedre funktionalitet

Fujifilm om GFX100RF og kommende kameraer

Nikons billigste fuldformatkamera er endelig opdateret

Kompakt systemkamera til video

Verdenspremiere

Mekanisk instant-kamera

Sony frier til naturfotograferne