DJI Air 3 med to kameraer

Flyvende videooptagelse i 4K

Air 3 Still Image 5 1920x1246 1

Med den nye DJI Air 3 kan man optage video i 4K / 60p, og eftersom flyvetiden er forlænget til 46 minutter, kan der optages en del video, før batteriet skal genoplades. Men det er ikke alt. DJI Air 3 er udstyret med to kameraer. Det ene er en vidvinkel med en brændvidde på 24 mm, mens det andet er en 70 mm tele.

Det giver muligheder, som de færreste droner har.

Foto: DJI

Begge kameraerne bruger en 1/1,3-tommers CMOS-billedsensor, og vidvinklen har en lysstyrke på f1.7, mens teleobjektivet har en lysstyrke på f2.8.

Video i 4K / 60 fps kan kombineres med HDR, op til 4K / 100 fps, og kameraerne understøtter 10-bit D-Log M og 10-bit HLG. Stillbilleder kan tages i en opløsning på op til 48 megapixel.

Air 3 med RC 2 fjernbetjening. Foto: DJI

Air 3 fås med RC 2-fjernbetjeningen på billedet ovenfor og er udstyret med omnidirektionel kollisionsforebyggelse og DJI’s O4 HD-videooverførsel, der fungerer på afstande op til 20 kilometer og viser kamerafeedet live i 1.080p / 60 fps.

Læs også TEST: DJI Air 2S Fly More Combo DJI’s seneste hobbydrone er den, man skal vælge, hvis billedkvaliteten er vigtig.

Dronen kan allerede bestilles, og som vanligt er der tre versioner at vælge imellem:

Foto: DJI
Læs videre
Exit mobile version