Til de sarte toner af Lera Lynn, som synger “The only thing worth fighting for” (tekst af Rosanne Cash) ser vi en dyster teaser for anden sæson af “True Detective”, en serie, som Lyd & Billede kårede til sidste års bedste tv-serie.
Vi ser en handlekraftig Rachel McAdams som lovens lange arm, mens både (især) Colin Farrell og Vince Vaughn ser lige så desillusionerede og slidte ud, som Matthew McConaughey og Woody Harrelson gjorde i den fantastiske første sæson.
Sæson 2 har premiere på HBO Nordic d. 21. juni. Dermed er underholdning under den lange sommerferie reddet!

NB! Læs om, hvad manuskriptforfatter Nic Pizzalatto har at sige om anden sæson her!
I pressemeddelelsen fra HBO beskrives anden sæson på følgende måde:
“En bizart mord samler tre retshåndhævere og en karrierekriminel, som hver især skal navigere gennem et net af sammensværgelser og forræderi i de afsvedne californiske landskab. Colin Farrell er Ray Velcoro, en kompromitteret detektiv i industrielbyen Vinci, LA County. Vince Vaughn spiller Frank Semyon, en kriminel og iværksætter i fare for at miste sit livsværk, mens hans kone og nærmeste allierede (Kelly Reilly) kæmper med hans valg og sine egne. Rachel McAdams er Ani Bezzerides, en detektiv under Ventura County Sheriff-kontoret, som ofte er i modstrid med det system, hun tjener, mens Taylor Kitsch spiller Paul Woodrugh, en krigsveteran og motorcykelbetjent i California Highway Patrol, der opdager et gerningssted, som udløser en undersøgelse med tre grupper af lovhåndhævere, adskillige sammenstød i det kriminelle miljø, samt milliarder af dollars. ”

