TESTS Foto & Video Hi-fi Hjemmebiograf Hovedtelefoner Højttalere TV
☀️SOMMERTILBUD☀️ LB+ Total 6 uger for bare 6 kroner!

Nyhed

F1: The Movie med haptisk trailer!

Se den heftige biltrailer med Brad Pitt og Javier Bardem.

Af / 15/06/2025 - 09:40
F1: The Movie med haptisk trailer!

Vilde, actionmættede bilfilm er altid sjove! I de senere år har vi oplevet fantastiske adrenalinsus i film som Rush, Baby Driver, Ford v Ferrari og Ferrari.

Den 25. juni i år kan du se superstjernen Brad Pitt, Javier Bardem og Damson Idris drøne rundt på banen i Joseph Kosinskis F1: The Movie.

F1 The Movie 1 8 scaled 1
F1: The Movie (Foto: Warner Bros)

I filmen møder vi Sonny Hayes (Pitt), en Formel 1-kører, som kørte i 1990’erne. Efter et forfærdeligt sammenstød tvinges han til at trække sig tilbage fra Formel 1 og begynder at køre i andre divisioner.

Hans ven Ruben (Bardem), som også ejer et Formel 1-team, kontakter Hayes og beder ham om at komme ud af sit otium for at være mentor for rookie-vidunderbarnet Joshua ‘Noah’ Pearce (Idris) til Apex Grand Prix.

Læs også Anmeldelse: Duster, sæson 1 J.J. Abrams og LaToya Morgan gennemspiller de vilde 1970'ere med fornøjelig retroaction.

Manuskriptet er skrevet af Ehren Kruger.

Annonce

I hovedrollerne ser vi Kerry Condon, Tobias Menzies, Simone Ashley(Bridgerton), Liz Kingsman og Kim Bodnia.

Traileren blev udsendt af Warner Bros. for en måneds tid siden:

 

Apple har nu udsendt en F1-trailer med haptisk feedback!

Hvis du har en iPhone med iOS 18.4 eller nyere, kan du i Apple TV Plus-app’en finde traileren, som nu er forbedret med vibrationer skabt af den moderne iPhones Taptic Engine.

F1 The Movie 1 b
F1: The Movie (Foto: Apple TV Plus)

Ikke alene kan du føle motoren i en F1-bil brøle, men også mere subtile begivenheder i traileren, som klikket af en sikkerhedssele, der spændes, og knapper, der trykkes på rattet.

F1-The-Movie_1-4-scaled F1-The-Movie_1-1-scaled F1-The-Movie_1-2-scaled F1-The-Movie_1-2 F1-The-Movie_1-3-scaled F1-The-Movie_1-5-scaled F1-The-Movie_1-6-scaled F1-The-Movie_1-7-scaled
<
>
F1: The Movie (Foto: Warner Bros)
Læs også Nyhed: Se trailer til The Bear, sæson 4 – finalesæsonen I juni udsender Disney+ det afsluttende kapitel om det uforlignelige team i det kaotiske Chicago-køkken.

 

Her kan du se en relativt entusiastisk youtuber, der ser traileren med haptisk feedback:

 

F1-The-Movie_1-4-scaled F1-The-Movie_1-5-scaled F1-The-Movie_1-3-scaled
<
>
F1: The Movie (Foto: Warner Bros)

 

(f. 1974): Lyd & Billedes dedikerede filmanmelder og administrerende direktør. Tor har arbejdet på Lyd & Billede siden 2005. I perioden 2003-2005 var han og en partner ejere af et bladforlag med bl.a. et filmmagasin i porteføljen, og denne interesse har han taget med sig til Lyd & Billede. Tor er uddannet cand.polit. fra Universitetet i Oslo, men befinder sig godt bag rattet i en medievirksomhed.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Klar til Potter-comeback!

Comeback!

Fantastic-trailer!

Se Troll-traileren

Superheltene kommer hjem til dig!

007 genopstår fra de døde!

Endnu en omgang med Brosnans banderi!

Streaming-premiere!

Se Jeremy Allen White som Springsteen

Ny rolle!

Trailer med haptisk respons!

Marvel afslutter fase fem