TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi

Nyhed

Bliv hørt til mødet med Jabra

Jabra Speak2 er en ny generation af firmaets mødehøjttalere, der lover bedre lyd og naturlig samtale.

Bliv hørt til mødet med Jabra

Hybridarbejde (som tidligere blev kaldt hjemmekontor) giver mulighed for at få arbejdet fra hånden uden nødvendigvis at skulle tage hele turen ind på kontoret. Hvilket på en dag som denne, der begyndte med sne og hård frost, ligner en glimrende ide.

Men det kan være svært at følge med på lige fod, når der holdes møde med kollegerne. Både dem i  hovedkvarteret og de andre fribyttere på deres kontorer. Især lyden kan drille.

Det kan afhjælpes med en mødehøjttaler – en speakerphone, om man vil – der er udstyret med retningsbestemte mikrofoner og en bedre højttaler end den ynkelige lydgiver i mobilen eller laptop’en.

Jabra Speak2 75 Contextual Meeting Room Music Mode Large CMYK
Jabra Speak2 75 (Foto: Jabra)

Jabra Speak2-serien er, som navnet antyder, en ny generation af firmaets mødehøjttaler. Alle tre modeller i serien har fuld duplekslyd, hvilket vil sige, at lyden går igennem i begge retninger, selv om man taler i munden på hinanden.

Læs også TEST: Jabra Panacast 20 Jabra Panacast 20 giver de hidtil bedste billeder, vi har set til prisen. Og det er ekstra plus, at det nærmest er elegant.

Topmodellen, Jabra Speak2 75, har en 65 mm fuldtonehøjttaler, mens Speak2 55 og Speak2 40 må nøjes med en 50 mm-enhed. Alle har fire retningsbestemte mikrofoner, der skulle sikre, at det bliver din stemme, og ikke støjen fra omgivelserne, som de andre deltagere får at høre. Alle tre er også IP64-certificerede, så mødet kan holdes udendørs i regnvejr, om nødvendigt.

Annonce

Jabra Speak2 40 forbindes til computer eller mobil med USB-kabel, mens Speak2 55 og Speak2 75 også kan bruges trådløst via Bluetooth.

Pris og tilgængelighed

Jabra Speak2 75 koster 2.522 kroner, Jabra Speak 2 55 koster 1.257 kroner, og
Jabra Speak 2 40 koster 1.109 kroner. Alle kan købes fra slutningen af marts.

image004
Fra venstre: Jabra Speak2 40, 55 og 75. (Foto: Jabra)
(f. 1964): Journalist og tester. John har arbejdet for Lyd & Billede siden 2013, hvor han skriver om hi-fi, højttalere, computere, gaming og teknologihistorie. John har beskæftiget sig med tech-journalistik siden 1982 (!) og har arbejdet for talrige magasiner i forskellige roller, bl.a. GEAR, High Fidelity, Komputer for alle, Illustreret Videnskab, Ny Elektronik, PC World og Privat Computer. Han har desuden skrevet en lang række bøger og undervisningsprogrammer om IT.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Læs videre med LB+

Tilbud

TILBUD Tilbud - 49 kr første måned

Fuld adgang til alt indhold i 1 måned for 49 kr

LB+ Total 12 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 12 måneder

LB+ Total 6 måneder

Fuld adgang til alt indhold på Lyd & Billede og L&B Home i 6 måneder

49 kr / første mnd
108 kr / mnd
108 kr / mnd
Med et abonnement får du også:
  • Adgang til mere end 7.800 produkttests!
  • Store rabatter hos vores samarbejdspartnere i LB+ Fordelsklub
  • Ugentlige nyhedsbreve med seneste nyheder/li>
  • L&B TechCast – en podcast fra L&B
  • Deaktivering af annoncer

Apple maksimerer Mac Studio

Apple opgraderer Macbook Air igen

Denne laptop har foldbar skærm på 18,1"

Danmarks billigste 5G-router

Velduftende mus fra Asus

Går processorudviklingen baglæns?

Problemer med dit ny GeForce-kort? Her er måske løsningen

Nye computere til skoletasken

Tophastighed til middelpris

Verdens letteste Copilot-laptop

Lenovo: Skærmen vokser med opgaven

Asus frigiver Copilot+ kompatibel PC