TESTS Bil & Mobilitet Computer Sport & Træning Gaming Mobil Smart Home Teknologi
Fuld adgang til alt LB+ indhold - Ingen bindingsperiode!

Nyhed

Xiaomi er på vej med ny elbil i Ferrari-stil

De første spionbilleder af Xiaomis næste elbil er blevet offentliggjort af kinesiske medier.

Af / 03/12/2024 - 12:43
Xiaomi er på vej med ny elbil i Ferrari-stil

Xiaomi SU7, den første elbil fra den kinesiske producent af smartphones og produkter til det smarte hjem, er ikke tilgængelig på det europæiske marked. Alligevel er interessen for elbilen blandt vestlige elbilentusiaster enorm.

Webtrafikken til vores artikel fra Mobile World Congress i Barcelona tidligere i år, hvor Xiaomi fremviste bilen i Europa for første gang, tydede i hvert fald på, at begejstringen for SU7 er til at tage og føle på. Så måske er det kun et spørgsmål om tid, før Xiaomi tager skridtet og lancerer modellen på vores breddegrader?

Læs også Nyhed: MWC 2024: Her er Xiaomi SU7 Max Elbilen blev vist frem på Mobile World Congress i Barcelona i forbindelse med Xiaomis nye økosystem, Human x Car x Home.

I så fald kan Xiaomi-fans allerede begynde at glæde sig til den næste model fra den kinesiske producent. Hvor SU7 er en fire-dørs sedanmodel, er Xiaomi nemlig allerede i gang med at udvikle den næste elbil i rækken. Og denne gang er der tale om en crossover SUV, der i høj grad minder om modeller som Ferrari Purosangue (se galleriet herunder).

<
>
Xiaomis kommende SUV. (Foto: Mydrivers)

Fotos af den kommende Xiaomi-SUV er blevet lækket af det kinesiske medie Mydrivers.

8bfbb75c 011c 4227 bbf4 838e8125f653
(Foto: Mydrivers)

Billederne viser både SUV’en udefra samt dele af interiøret, især dørene. Der bliver brugt stærke farver, og dørene åbnes med en knap i stedet for et håndtag. Man kan også skimte et display i cockpittet, som ser ud til at være placeret mellem forruden og instrumentbrættet og strækker sig over hele bilens bredde.

Annonce
19509a3a6dd44e4d95d92c4a8fd7d5a2
(Foto: Mydrivers)

Alle oplysninger, der er relevante for føreren for så vidt angår hastighed, navigation eller batteriopladning, vises her. Traditionelle skærme direkte bag rattet kan dermed blive overflødige.

e1f6cfd36450443bb23194b0bf3d0222
(Foto: Mydrivers)

Der findes endnu ingen informationer om en mulig lanceringsdato, men ifølge Mydrivers kommer Xiaomis SUV formentlig til at koste imellem 250.000 og 300.000 Yuan, hvilket svarer til 243.000 og 291.000 danske kroner.

(f. 1973): Chefredaktør for L&B Home. Peter har arbejdet for Lyd & Billede siden 2012. Han har været aktiv som tech-journalist for talrige medier siden 1998, bl.a. som chefredaktør for gadget-magasinet GEAR og som journalist for magasinerne PC World og Privat Computer. Peter skriver om smartphones og andre bærbare enheder samt om teknologisk innovation, herunder 5G, elektronisk mobilitet og smarte hjem.

Skriv din kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

500 hk i familiebilen

Polestar 5: Elektrisk GT med raketfart

Navee kører længere end langt

BMW iX3: Uovertruffen rækkevidde med Neue Klasse

Sådan bliver Hyundais nye kompakte elbil

Teslas mest kraftfulde familiebil får endnu mere power

Nu bygges Sonys første elbil Afeela 1

BYD giver baghjul til Tesla med 3.000 hk

Selvkørende taxaer kan snart rulle på de europæiske veje

Hyundais elektriske N-raket: Ioniq 6 N med 650 hk afsløret på Goodwood

Har du rækkeviddeangst? Ny verdensrekord bør berolige dig!

Kompakt elbil-SUV med op til 530 kilometers rækkevidde